Zabawa z niemowlakiem – w co bawić się z dzieckiem w wieku 0-6 miesięcy

3

Gdy na świecie pojawia się dziecko pewnie zastanawiasz się, kiedy zacząć jego edukację? Odpowiedź jest bardzo prosta- jak najszybciej. Zabawa z niemowlakiem ma ogromne znaczenie!

Jednak jak w łatwy sposób zaabsorbować maluszka i nauczyć go nowych umiejętności? Poprzez zabawę!  Super, tylko od czego właściwie zacząć? Zapraszam do lektury!

Kiedy możemy podejmować pierwsze zabawy z niemowlakiem?

# zabawa z niemowlakiem

W zasadzie od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wiadomo, że poziom zabawy należy dostosować do wieku dziecka. Zapewnienie maluchom szeregu zabaw pomoże im uczyć się i poznawać nowe rzeczy. Pamiętajmy, że to czego dzieci nauczą się przez pierwsze lata swojego życia ma ogromny wpływ na ich przyszłość. Dlatego im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

 

Dzieci do trzeciego miesiąca życia potrafią już trzymać grzechotkę w ręce, reagować na odgłosy, uśmiechać się na widok twarzy bliskiej osoby oraz reagować na różne struktury. Aby zachęcić swoją pociechę do tych czynności powinniśmy stymulować ich rozwój poprzez zabawę. Do szóstego miesiąca dziecko potrafi już stawać na czworakach, pełzać do przodu, przyciągać do siebie przedmioty, siedzieć z pomocą rodzica. Maluchy w tym wieku są zaciekawione otoczeniem, tym co robi mama, tata i starsze rodzeństwo.

 

Przedmiotem do zabawy, który przyda się w każdym domu jest duża piłka treningowa. Można położyć na niej brzuszkiem dziecko i lekko nią bujać. Bujanie uspokoi dziecko i dodatkowo ułatwi mu podnoszenie główki.

 

Kolejną bardzo fajną zabawą dla dzieci trzymających już prosto główkę jest tzw. latanie, które stymuluje część mózgu odpowiedzialną za utrzymanie równowagi. Ruchy rodzica muszą być wykonywane bardzo delikatnie, aby dziecko się nie wystraszyło. Pamiętajmy o tym. Ta zabawa doskonale uspokaja.

 

Jakie zabawki kupić do zabawy z niemowlakiem?

# zabawa z niemowlakiem

Do zabawy z niemowlakiem wcale nie musimy kupować najdroższych zabawek! do tego celu możemy wykorzystać przedmioty domowe np. butelkę po wodzie mineralnej wypełnioną ryżem lub grochem. Zwykłe grzechotki też dają radę. Zabawa grzechotką polega na przesuwaniu grzechotki od lewej do prawej strony, tak by dziecko wodziło za nią wzrokiem. 

 

Czy rytuały pielęgnacyjne też są zabawą z niemowlakiem?

# zabawa z niemowlakiem

Rytuały pielęgnacyjne (kliknij tutaj) również mogą być świetną zabawą – w tym czasie można do dziecka mówić, śpiewać, można je całować i przytulać. To daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa oraz zaufania. W ogóle muzyka ma kojący wpływ na dziecko, dlatego nie redukujmy jej w naszym domu po narodzinach naszej pociechy. Śpiewanie kołysanek odpręża i tworzy więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

 

Trochę sensoryki

# zabawa z niemowlakiem

Aby rozwijać zmysły bawmy się z dzieckiem w dotykanie różnych materiałów, o przeróżnych strukturach, np. piłeczki z wypustkami, rożne materiały – sztruks, frotte, wełna itp. Wiele takich rzeczy można kupić w supermarkecie na dziale „dom” lub w TYM sklepie. Takie zabawki (kliknij tutaj) są niedocenione, dlatego zamierzam częściej pokazywać Wam ich zastosowanie ☺.

 

Dzieci po trzecim miesiącu mogą już samodzielnie pełzać. Tak było w przypadku mojego starszego synka. Aby doskonalić w nim tę umiejętność zazwyczaj kładłam przed nim jego ulubione zabawki i przesuwałam do przodu. Zachęcony ich złapaniem coraz lepiej szedł do przodu, pokonując niekiedy całą długość mieszkania. Taka zabawa rozwija koordynację ruchową maluszków.

 

Ćwiczenia mięśni rąk i nóg wykształca dobrą koordynacje ruchową, dlatego nie możemy pominąć zabawy „W górę i w dół”. Polega ona na tym, że dziecko leży na pleckach, a my podnosimy raz jedną nogę, raz drugą. To samo powtarzamy z rączkami, a potem robimy to na przemian – raz ręka, raz noga. Nogi i ręce możemy też zginać, ale musimy robić to bardzo delikatnie. Kiedy dziecko siedzi, możemy delikatnie podnieść je za jego ręce. Podnosimy dziecko do góry na nóżki i lekko opuszczamy na pupę. Podczas zabawy możemy podśpiewywać lub mówić wierszyki.

 

Dzieci mają biologiczną potrzeba uczenia się, dlatego już od początku każdy rodzic powinien angażować je do działania. Pamiętajmy, że zabawa z niemowlakiem to nie zawsze najdroższe gadżety. Wręcz przeciwnie! Z doświadczenia wiem, że dzieci interesują te zabawki, które są w zasięgu Twojej ręki i których używasz na co dzień wypełniając domowe obowiązki.

Plastikowa butelka po wodzie, drewniana łyżka kuchenna, szczoteczka do mycia naczyń to przedmioty, które zdecydowanie bardziej zainteresują niejedno dziecko niż najnowsza grająca zabawka od znanej firmy za grube pieniądze. Ja już nie inwestuje w drogie zabawki dla mojego młodszego synka, bo wiem, że to zabawki na chwilę.

Musimy wiedzieć, że to my jesteśmy najlepszymi zabawkami dla naszych dzieci, bo to my je stymulujemy i stwarzamy im środowisko do odpowiedniego rozwoju poprzez zabawę (kliknij tutaj).

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

3 komentarze

  1. Też mam w domu małego Aleksandra 🙂 Bardzo podobają mi się pomysły na
    wspólne zabawy z takimi maluszkami. I jak widać potrafią dać maluchowi
    wiele dobrego. Super!

  2. Magdalena Ko on

    Uwielbiałam zabawy z naszym kilkumiesięcznym dzieckiem 🙂 Mój także Alexander, jednak teraz ma prawie 5 lat! Jak to zleciało 🙂

  3. Marlena Hryciuk on

    U nas zabawkami na początku były…domowe przedmioty. Najchętniej garnki i miski. Zrobiłam nawet butelki sensoryczne wypełnione różnymi przedmiotami. Bawił się nimi lepiej niż innymi zabawkami 🙂 To prawda, maluszki nie potrzebują nie wiadomo jakich zabawek 🙂

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.