Sposoby na bolesne ząbkowanie. Twoje dziecko boleśnie ząbkuje, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

0

Dziecko marudzi, gorączkuje, nie ma apetytu i bardzo się ślini? To mogą być typowe objawy ząbkowania. Przed Tobą i Twoim maluszkiem bardzo trudny czas, dlatego musisz widzieć, jak pomóc mu przejść przez tę męczarnię. Mam kilka sprawdzonych sposobów na bolesne ząbkowanie- zapraszam do lektury! Sposoby na bolesne ząbkowanie…

 

Ząbkowanie u dziecka to zdecydowanie najmniej przyjemny moment w jego życiu. Pierwsze zęby mogą pojawić się już po trzecim miesiącu życia, choć ja uważam, że jest to bardzo indywidualna sprawa. Mojemu pierwszemu dziecku dolne jedynki wyszły w szóstym miesiącu życia, a drugiemu w siódmym. Mam znajomą, której synkowi pierwsze zęby wyszły w wieku czterech miesięcy, a córce w wieku dziewięciu. Jedno jest pewne- okres pomiędzy 3 a 12 miesiącem życia naszej pociechy, to czas upływający mu pod hasłem ,,Mój pierwszy ząb”. I kiedy jedne dzieci przechodzą przez to bardzo łagodnie (jak mój pierwszy syn) to są też takie, które bardzo to przeżywają (jak mój drugi syn). Nie ma reguły. Jedno jest pewne, to my rodzice musimy zrobić wszystko, aby ulżyć naszym dzieciom. A jak? Są na to sposoby i to nawet sporo. Spisałam je wszystkie poniżej. Część z nich to nasze hity, które nam bardzo pomogły, ale są też takie, które sprawdziły się u Was.

 

Objawy bolesnego ząbkowania u dzieci to przede wszystkim:

  • Ślinienie
  • Grymaszenie
  • Biegunka
  • Podwyższona temperatura
  • Objawy jak przy przeziębieniu
  • Brak apetytu
  • Wysypka
  • Bezsenność
  • Katar

 

Pamiętajmy, że nie każda gorączka czy biegunka oznacza bolesne ząbkowanie. Lepiej nie diagnozujmy naszych dzieci samodzielnie, od tego są lekarze. To oni określą, czy gorączka to efekt infekcji czy wyrzynania się zęba.

 

DOMOWE SPOSOBY NA BOLESNE ZĄBKOWANIE:

To chyba najbardziej popularne wśród rodziców metody niwelowania bólu.

  1. Masaż dziąseł – Sposoby na bolesne ząbkowanie

U nas doskonale sprawdził się masaż dziąseł palcem lub specjalną silikonową nakładką – szczoteczką, dostępną w drogeriach. Masaż dziąseł nie niweluje bólu, on jedynie je rozluźnia, przez co odczuwalny ból staje się łagodniejszy.

  1. Gryzaki- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Na rynku znajdziecie gryzaki silikonowe, plastikowe, kauczukowe i wibrujące. Naszym największym hitem okazała się żyrafa Sophie, która od ponad 50 lat pomaga dzieciom przy bolesnym ząbkowaniu. Kiedyś nie rozumiałam fenomenu tej zabawki, ale to się zmieniło przy dolegliwościach Stefka, który szczególnie ją sobie upodobał.

To co oprócz kauczukowej żyrafki sprawdziło się u nas to gryzaki wypełnione żelem, które przed użyciem należy schłodzić w lodówce. Zimno zmniejsza ból i obrzęk. Ważne! Musimy pamiętać, że zimne, nie oznacza zamrożone. Kupując gryzaki żelowe wybierajcie takie z atestami, dobrej jakości. W tańszych produktach często dochodzi do uszkodzenia gryzaka i wypłynięcia żelu.

Jakiś czas temu wpadły mi w ręce naszyjniki dla mam z silikonowymi zawieszkami-gryzakami. Sposoby na bolesne ząbkowanie. Na pierwszy rzut oka wyglądały one jak normalna biżuteria, dlatego pomysł wydawał mi się bardzo fajny. Jak jest z funkcjonalnością tego gadżetu, ciężko to ocenić. Ale ja chyba jestem zwolenniczką zabawek, które dziecko może samodzielnie trzymać w łapce.

sposoby na bolesne ząbkowanie

  1. Schłodzone owoce i gotowane warzywa- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Ulubione przysmaki naszych dzieci – kawałki jabłka czy banana, gotowaną marchewkę umieszczamy w siateczkowym gryzakach, które dzieci uwielbiają. Są rodzice, którzy zamiast owoców do siateczki wkładają np. kostkę lodu.  Ponoć świat należy do odważnych, ja chyba do nich nie należę. Pozostając w temacie warzyw, możecie też obrać surową marchewkę i dać ją dziecku do gryzienia.

sposoby na bolesne ząbkowanie

  1. Schłodzona łyżeczka- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Schłodzona łyżeczka, którą dotykamy bolące dziąsła koi ból i uspokaja. Korzystając z tego rozwiązania musimy uważać, aby metalem nie uszkodzić szkliwa zębów, które zdążyły przebić się przez skórę.

  1. Chrupki kukurydziane- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Ten patent sprzedała mi jedna z mam z mojego Fb. Jak mogłam wcześniej nie wpaść na pomysł, że chrupki kukurydziane tak świetnie masują dziąsła?! Odkąd Stefan ząbkuje, chrupki są obecne w naszym domu.

  1. Schłodzona pielucha tetrowa- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Tetrową pieluchę albo małą myjkę frotte, moczymy w naparze z rumianku i wkładamy do plastikowego woreczka, który następnie umieszczamy w lodówce. Rumianek działa uspokajająco, a chłód zmniejsza ból. Wyjętą z lodówki pieluszkę dajemy dziecku do gryzienia.

Generalnie nie musi być to pielucha, mój młodszy syn szczególnie upodobał sobie… ogon szczura zakupionego w Ikea Polska. Brzmi strasznie? Ważne, że działa. 🙂

  1. Kąpiel- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Kąpiel działa w naszym domu kojąco na różne dolegliwości, na marudzenie, gorączkę, na senność o 18:30 i na ból również. Działa ona bardziej jak placebo, bo raczej nie uśmierzy bólu. Odwraca uwagę od niepożądanych przez nas czynności i zachowań. Pomaga wyciszyć się i zapomnieć o problemach, którym jest chociażby ból związany z ząbkowaniem.

 

NASZYJNIKI NA ZĄBKOWANIE- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Kiedyś na Instagramie wpadło mi w oczy zdjęcie malucha, który na szyi miał zawieszone bursztyny. Bardzo zaciekawił mnie ten temat i postanowiłam napisać do mamy chłopca ze zdjęcia. Okazało się, że naszyjniki z bursztynów pomagają przejść dzieciom przez trudny okres ząbkowania. Z tego co wyczytałam w mądrych artykułach, zrozumiałam, że ciepło ciała dziecka wyzwala uwalnianie się oleju z bursztynu zawierającego kwas bursztynowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.  Bursztyn ma wiele zalet, niwelowanie bólu podczas ząbkowania to jedna z nich. Ja oczywiście taki naszyjnik zakupiłam, ale ze względu na ruchliwość Stefka i jego ciekawość do nowych rzeczy zrezygnowałam z wieszania go na jego szyi. Naszyjnik wisi sobie nad jego łóżeczkiem, mam nadzieję, że moc bursztynu działa również na odległość. Znam mamy, które potwierdzają skuteczność „metody bursztynowej” podczas ząbkowania.

Bursztyn na ząbkowanie

 

NATURALNE NAPARY- Sposoby na bolesne ząbkowanie

 

Rumianek, dzika róża, goździki to naturalne składniki, które działają przeciwzapalnie, łagodząco, i uspokajająco. Można z nich zrobić napary, które później można wcierać w dziąsła dziecka. A jak zrobić taki napar? Zalać łyżeczkę ziół wrzątkiem i parzyć przez 5-6 minut. Następnie zmoczyć w nim wacik i wetrzeć w bolące dziąsła.

 

DREWNIANE ZABAWKI- Sposoby na bolesne ząbkowanie

I zawieszki, najlepiej te z drewna pokrytego wyłącznie naturalnymi farbkami spożywczymi i woskami.

sposoby na bolesne ząbkowanie

 PRODUKTY Z APTEKI- Sposoby na bolesne ząbkowanie

Pośród nich znajdziecie żele na ząbkowanie, środki przeciwbólowe, krople i czopki na ząbkowanie. Z tej gamy wybrałam tylko jeden żel na ząbkowanie, krople i czopki, a chcecie wiedzieć, dlaczego?

Żele na ząbkowanie nie zawsze spełnią swoją rolę. Rodzice często stosują je w nadmiarze, zapominając w jaki sposób powinny być użyte. Dlatego często zamiast faktycznie smarować nimi dziąsła, wpychają je dzieciom do buzi. Lidokaina, główny składnik żeli na ząbkowanie, użyta w nadmiarze może wykazywać wiele skutków ubocznych, których chciałabym uniknąć u mojego dziecka. W aptece polecono mi tylko jeden żel na ząbkowanie, który zamiast lidokainy ma w swoim składzie rumianek, olejek goździkowy i szałwię lekarską. To jedyny produkt na rynku, który w składzie zawiera naturalny goździk! Chyba już trochę mnie znacie i wiecie, że jestem osobą, która przywiązuje dużą wagę do składu produktów. Nigdy nie wciskam moim dzieciom świństwa. Wiem, że chemia nie zawsze jest rozwiązaniem. Przed nią najpierw wygrywa natura. O żelu VIBURGEL więcej poczytajcie TUTAJ. Natomiast środki przeciwbólowe to dla mnie ostateczność, sięgam po nie wtedy, kiedy inne metody zawodzą.

Vuburcol

 

Kiedy zadałam Wam pytanie w moich social mediach, jakie produkty na bolesne ząbkowanie możecie mi polecić, niczym chórem odpowiedzieliście, że polecacie mi VIBURCOL (TUTAJ). Nie dopytałam Was, czy chodzi o czopki, czy może krople i kupiłam te pierwsze.  Po ich użyciu, zrozumiałam, dlaczego tak wiele osób mi je polecało. Rozdrażnienie i marudzenie Stefka oraz płacz w nocy odszedł w zapomnienie. Nie potrzebowałam żadnych syropów przeciwbólowych i żeli na ząbkowanie z podejrzanym składem. Czopki jak i krople VIBURCOL to sama natura. Rumianek, babka zwyczajna, pokrzyk wilcza jagoda i sasanka łąkowa brzmią lepiej niż nazwy o skomplikowanych łańcuchach chemicznych. Ten produkt poleciłyście mi Wy, a ja polecam go dalej innym mamom, bo jest tego warty. Działa i jest naturalny a to dla mnie dwa najważniejsze elementy całej tej układanki.

 

Ząbkowanie nie należy do najprzyjemniejszych momentów naszego macierzyństwa. Pocieszę Cię jednak, że jest ono do przejścia, szczególnie z pomocą powyższych sposobów na ból. Ciekawa jestem, jakie metody łagodzenia bólu bolesnego ząbkowania u dziecka stosowałeś. Pochwal się nimi w komentarzu.

 

=============================

Jeżeli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich kanałach social media. Wystarczy, że klikniesz któryś w poniższych ikonek

↓↓↓

=============================

Jeśli chcesz być z nami w ciągłym kontakcie, zachęcam do:

→ Polub nasz profil na Facebooku lub profil na Bloglovin. Dzięki temu będziesz na bieżąco z nowościami na blogu.

→ Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tu sporo zdjęć z codziennego życia, których zazwyczaj nie publikuję na blogu

Share.

About Author

Mama dwuletniego Stefka i sześcioletniego Aleksandra, zakochana w macierzyństwie, modzie i swojej pracy :)

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.