Dziewczyny, dzisiaj chciałam rozwinąć bardzo ważny temat dotyczący odpowiedniego nawodnienia naszych dzieci. Zanim rozpiszę się na dobre, dajcie znać, która z was liczy ilość wypijanych płynów przez swoje pociechy. Przyznaje szczerze, że ja tego nie kontroluję, choć w głębi duszy wiem, że piją mniej niż powinny…
Posłuchajcie, co spotkało dziecko mojej koleżanki. Utożsamiam się z tym, ponieważ osobiście dotknęło mnie to samo. Przez wiele tygodni szukałam odpowiedzi na zły stan mojego zdrowia, podobnie jak Magda, mama Filipa.
Magda szukała powodu, przez który jej synek Filip źle się czuł. Powody? Nieregularne rytmy serca, częste zawroty głowy, a dodatkowo był wiecznie zmęczony i na nic nie miał sił. Niczym ja rok temu – na wszystkie dolegliwości szukałam tabletek. W tamtym czasie Magda odwiedziła wielu specjalistów i po niezliczonych testach i wizytach lekarskich oraz spotkaniu z kardiologiem, w końcu otrzymali odpowiedź – Filip był odwodniony.
Każdy rodzic, którego dziecko chociaż raz w życiu miało wirusa żołądka wie, że odwodnienie jest przerażające. I o ile wiele się o tym mówi, to mało kto wie, że odwodnienie grozi nam również, gdy nie mamy wirusa. Woda jest nam zwyczajnie bardzo potrzeba, abyśmy mogli poprawnie funkcjonować. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla rosnących niemowląt, małych dzieci i dorosłych. Na odwodnienie narażone są szczególnie dzieci poniżej 4 roku życia – utrata płynów następuje w ich organizmie bardzo szybko. Maluchy zajęte zabawą, często zapominają pić i nie zawsze rozpoznają, kiedy są spragnione, więc musimy zachować czujność.
Co powinno zwrócić Twoją uwagę?
Typowe objawy, które mogą wskazywać na odwodnienie to rzadkie oddawanie moczu, bóle i zawroty głowy, zmęczenie i suchość w ustach. Jeśli dziecko wytrzymuje więcej niż 8 godzin bez oddawania moczu, jest to znak, że coś się dzieje.
Pamiętajcie, że uczucie pragnienia to już objaw lekkiego odwodnienia!
Sposoby na utrzymanie prawidłowego nawodnienia dzieci:
- Własna butelka – każdy domownik ma swoją butelkę. Poproś, aby dziecko nosiło ją do przedszkola, szkoły i na zajęcia. Buduj dobre nawyki i sama świeć przykładem. Wyjaśnij jak należy pić wodę – małe i częste łyki zamiast „wszystko na raz”. Lepiej częściej, ale w mniejszych porcjach.
- Dzieci lubią pić przez słomkę – mnie osobiście to bardzo pomaga, ponieważ nie lubię pić wody z butelki. Polecam Wam wybierać te metalowe, ekologiczne.
- Dzieci trzeba zachęcać do picia– nawet gdy nie czują pragnienia. Za każdym razem, gdy pytam chłopaków czy chce im się pić, w odpowiedzi słyszę ,,nie”. Ale jak im podam wodę ze słomką to zawsze znika.
- Wodę trzeba uczynić jedyną opcją. Rezygnujemy z opcji smakowych, słodzonych soczków. Jeśli jest ona jedynym dostępnym napojem, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci ją wypiją.
- Woda znajduje się także w pożywieniu – na przykład w ogórkach, arbuzie, selerze, sałacie, pomidorach.
- Oprócz produktów, które zawierają wodę warto postawić na większą ilość zup w waszym jadłospisie.
- Spójrz na swoje nawyki – rodzice też powinni zwracać uwagę na to, co piją – nie zapominajcie, że jesteśmy obserwowani na każdym kroku. 😉
- Podaj płyny nawadniające – w przypadku lekkiego odwodnienia spowodowanego np. zbyt małą podażą płynów podaj specjalne płyny nawadniające. Taki preparat powinien znajdować się w każdym domu, aby można było go podać w razie konieczności. Płyny te w optymalny sposób nawadniają organizm i wyrównują straty wody oraz elektrolitów. W mojej apteczce od lat znajdziecie preparat Plusz Junior Elektrolity + Multiwitamina. Elektrolity to inaczej jony soli, między innymi sodu, potasu, magnezu i wapnia znajdujące się w płynach naszego ciała. Ich niedobór może powodować zawroty głowy, ogólne osłabienie, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, czyli to co spotkało synka Magdy i mnie. Dlaczego Plusssz Junior Elektrolity + Multiwitamina (sprawdź tutaj)? „Elektrolity” to produkt z tych słabiej smakujących, najczęściej mają słony smak i dzieci nie chcą ich pić. Na rynku na szczęście mamy do wyboru też wersje „dziecięce” smakowe, które dzieci są w stanie wypić. Plusssz Junior Elektrolity przyjął się wśród moich chłopców, dlatego nigdy nie próbowałam go zmienić. Gdy widzę, że miałam ciężki dzień i oprócz kaw nie wypiłam prawie nic sięgam po elektrolity. W swoim składzie zawiera glukozę, potas, sód i magnez usprawniając proces wchłaniania wody w jelitach.
Ile wody powinny pić dzieci? Wszystko zależy od wielu czynników – od wieku, wagi, ilości zajęć, diety, temperatury. Bardzo ważną jest kontrola przyjmowanych przez nasze maluchy płynów. Obserwuj swoje dziecko i pamiętaj, że wiele dolegliwości może być skutkiem odwodnienia. Zamiast faszerować siebie i innych tabletkami, sięgnij najpierw po szklankę wody (dla mnie obowiązkowo z plasterkiem cytryny!).